Jak na jazyky

Možná už chodíte na nějaký jazykový kurz. Máte svého učitele, který zná vaše potřeby a dovede je naplnit. Lekce se vám líbí a tak nevynecháváte, cítíte se dobře. Pozorujete na sobě i jazykový pokrok.

Stručně řečeno, jste v pasti.

V pasti kontaktu s jedním partnerem, s jedním způsobem výkladu. V pasti stereotypu.

Váš učitel, ať je sebeskvělejší, má určitě zažité oblíbené fráze, způsob výkladu, je omezen na svou vlastní dikci, přízvuk, konverzační témata, způsoby procvičování látky.

Ovšem až budete jazyk skutečně používat, budete potřebovat pružnost. Nebudete ve styku s jedním člověkem.

Vezměme si typický scénář turisty, který se jednou za rok vydá na týden či dva k moři:

Na letišti budete shánět hotel, pak pojedete taxíkem. Ubytujete se a vyptáte recepční, kde se nakupuje, kudy na pláž a kam nejlíp zajít do kavárny. Pokojské vysvětlíte, že si za žádných okolností nepřejete být buzeni před 10. hodinou ráno. Zjistíte, že jste si zapomněli zabalit plavky, opalovací krém nebo pyžamo a budete si je muset obstarat. Projdete se po promenádě, zaflirtujete s plavčíkem a pomůžete ubrečenému děcku najít rodiče. Koupíte si zmrzlinu (bez oříšků!) Pokonverzujete s manželským párem ze Skotska o počasí, jachtingu a rozdílu mezi monarchií a despotismem. Po několika skleničkách zjistíte, že jste zabloudili a náhodného kolemjdoucího se vyptáte na cestu k vašemu hotelu.

Za jedno odpoledne tak budete mluvit bratru s deseti až patnácti lidmi, leckteří z nich navíc nebudou rodilými mluvčími.

Může vás na tohle připravit několik let výuky s jedním lektorem?

Leda kdybyste byli Robinson a potřebovali mluvit výhradě s Pátkem.

Takže si zajistěte při výuce pestrost. Pokud vám současný lektor vyhovuje, určitě ho neměňte. Ale zajistěte si osvěžení: jednou za měsíc či dva si dejte lekci s jiným lektorem. Zajděte si na nějaký diskusní kroužek v jazyce, kterému se učíte (a vůbec jej nemusí vést certifikovaný lektor). Ubytujte u sebe na pár dní studenty cestující po Evropě. Zajděte si do nějaké známé turistické oblasti blízko vašeho bydliště, vytipujte si nejistě vyhlížející cizince a nabídněte jim pomoc: třeba nemohou najít cestu ke svému hotelu ...

Improvizujte.

Určitě si zachovejte svého dvorního učitele, se kterým se cítíte dobře a děláte pokroky. Ale nespoléhejte se výhradně na něj.

Je to ve vašem vlastním zájmu.
21.07.2013 15:11:41
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one