Jak na jazyky

Dlouho jsem přemýšlel, o čem by měl být první článek webu o učení jazykům. Témat je hodně. Které je nejdůležitější? Nakonec padla volba na zamyšlení nad tím, co pro vás znalost jazyka znamená.

To je totiž věc, kterou byste si měli ujasnit dříve, než vezmete do ruky první knížku, než začnete vyhledávat jazykové kurzy či sledovat denní zpravodajství v angličtině.

Co znamená umění požívat cizí jazyk právě pro vás?

V naší jazykové škole dáváme tuto otázku zájemcům o studium jako jednu z prvních. Víme totiž, že kdo neví, proč se učí, nevydrží. Naučit se jazyk je náročný úkol a těžká práce (nevěřte nikomu, kdo tvrdí opak). Dříve či později přijde krize a stejně si položíte tu otázku: „Proč to, hrome, vlastně dělám?“

Tu otázku si tedy raději položte ještě dříve, než přijde první krize: v krizi nás totiž napadají hlavně důvody, proč to vzdát, a všechno vypadá obzvlášť černě. Je tedy dobré včas vědět, proč vytrvat.

Důležitá věc je uvědomit si, že znalost jazyka je pro většinu lidí prostředkem, nikoli cílem.

Jen málokdo se učí, dejme tomu, španělštinu, jen pro ten dobrý pocit, že umí španělsky. Většina spíš chce obchodovat s partnery ze Španělska (cíl), cestovat po Latinské Americe (cíl) nebo studovat v Madridu (cíl).

Kdykoli mi někdo na otázku, co se v oblasti jazyků potřebuje naučit, odpoví: „konverzovat ve španělštině“, stoprocentně vím, že se musím vyptávat dál: Proč chcete konverzovat?

Na tuhle otázku neexistují dobré ani špatné odpovědi. Jsou jen odpovědi pravdivé (ty jsou vaše vnitřní) a falešné (ty vám naočkoval někdo zvenčí).

Je zvláštní, jak mnoho lidí studuje jazyky s motivací danou někým druhým. Výsledky pak podle toho vypadají. Kolik studentů se na základní a střední škole učí anglicky z jediného důvodu: nechtějí propadnout? Nedivím se pak, že třeba výsledky maturit jsou tristní a použitelnost znalostí nabytých na škole pod vnějším tlakem je omezená (což je ale dáno i osnovami a kvalitou vyučujících, a to je zase jiná věc).

Totéž platí i v zaměstnání. To jsou všechny ty úžasné podnikové jazykové kurzy placené zaměstnavatelem, které nemůžete odmítnout aniž byste si vysloužili pozdvižené obočí svého šéfa či personalisty. Odsedíte si povinných 80% lekcí, s pomocí Boží a lektora složíte jednou za půl roku testy a personalista si odškrtne kolonku v plánu zvyšování kvalifikace živé síly. Všichni jsou spokojeni (včetně jazykové školy, pro kterou je to prima džob). Ale posune to někoho někam doopravdy? Jak efektivní je takto strávený čas pro vás osobně (a vlastně i pro váš podnik)?

Takže se ptejte sami sebe: Proč? Nezačínejte otázkami typu Jak? Kdy? S kým? Za kolik?

Teprve když budete vědět proč se učit jazyk, má smysl zabývat se něčím dalším. A pokud vaše proč zatím není dost silné, aby vyvážilo vaši námahu a náklady při studiu, počkejte. Jako každý plod, i přání studovat jazyky buď uzraje nebo odpadne. Nezačínejte dřív, než budete vědět, proč chcete začít. S jazyky. S ničím. Věřte, že nic důležitého neztratíte.

Jen pozor, nepleťte si nedostatek touhy s leností či strachem. Tyhle nepřátele budete muset také porazit. Porazíte je, když budete vědět proč a budete tomu svému proč věřit víc než svým nedostatkům.

Takže: jazyk je téměř vždy prostředek a nikoli cíl. Ujasněte si cíl, než se začnete zabývat prostředky. Teprve pak má smysl přemýšlet o tom, jak přesně cizí jazyky studovat.

Hledáte tedy svoje osobní proč. Jaké je?
28.04.2013 14:20:56
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one