Jak na jazyky

Z učení jazykům je třeba si udělat zvyk. Zvyk velmi konkrétní. Například: „Vždy v pondělí a ve čtvrtek po večeři si budu nejmíň půl hodiny číst text v angličtině.

Což se jednoduše napíše, ale hůře zrealizuje.

Velice dobrým tipem pro zavedení a udržení zvyku je nikdy nevynechávat 2x za sebou.

Vynecháte-li totiž jednou, může to být náhodná shoda okolností. Ale vynecháte-li hned poté znovu, začnete si dělat zvyk z vynechávání samotného. Ani se nenadějete a za pár týdnů už častěji vynecháváte než cvičíte.

Nějaký pokrok ve schopnostech se pak, pochopitelně, dostavuje jen velmi váhavě. A po pár měsících to vzdáte úplně a zaznamenáte si další bod ve Vaší pomyslné knize selhání.

Vynechat jednou, to se může stát snadno komukoli: Někdo z vašich blízkých náhle potřebuje vaši pomoc, přijde nemoc nebo přesčas v práci a je hotovo. Budiž, může se to stát. Ale pokud už k tomu dojde, berte to jako nesplnění svého závazku. A tomu nejbližšímu kolu učení pak dejte absolutní prioritu.

Učit se (nebo obecněji plnit své závazky) se pro vás musí stát normálním stavem věcí – zvykem. Vynecháte-li tu a tam, mělo by jít o zvláštní, výjimečnou situaci.

Pochopitelně, pokud byste chtěli být dokonalí, nevynechali byste nikdy. A kdyby se k vašemu domu blížilo tornádo, vzali byste si baterku a šli se učit do sklepa. Nu, možná k takovému stavu věcí někdy dospějete a pokud to dokážete, určitě se budete jazyk učit rychle. Ale přece jen, jsme lidé. Jazyk asi pro většinu z nás není záležitostí s absolutní a nezpochybnitelnou prioritou.

Takže občas asi vynecháte. Nic se neděje. Zkuste to znova. A hned příště.

Nezapomeňte: Nikdy nevynechat 2x za sebou.

Držím vám palce.
05.05.2013 13:40:43
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one