Jak na jazyky

Je to velký problém pro spoustu studentů: Příliš se dívají kolem sebe. A jak je osvědčeným zvykem, porovnávají se s těmi nejlepšími z ostatních studentů.

Podíváte-li se jen trochu pozorně, určitě ve svém okolí uvidíte někoho lepšího, než jste vy. Když ne v konverzaci, tak ve čtení. Když ne ve čtení, tak v mluvnici. Když ne v mluvnici, tak ve výslovnosti.

Pak už stačí nad tím jen trochu zapřemýšlet, abyste dospěli k názoru, že jste vlastně nuly. Odsouzeni k nezdaru. Tak proč se vlastně snažit, když jste tak jako tak břídilové?

Správná otázka zní: Proč se vlastně porovnávat s druhými?

Je snad Vaším záměrem být v jazyce lepší než Karel, který každé léto cestuje po světě? Lepší než velvyslanec ve Velké Británii?

Asi těžko. Vaším záměrem je zřejmě domluvit se na dovolené. Nebo vést obchodní jednání bez jazykového handicapu. Nebo se jazykově vybavit pro studium v Japonsku.

Tak proč řešíte, že váš kolega v práci umí víc nepravidelných sloves než vy? Zbytečně se připravujete o soustředění na vlastní výkon. Zbytečně pěstujete negativní myšlenky.

Jasně že britský rodilý mluvčí umí mluvit líp než vy. No a co?

Zajímejte se o jediné úrovně: ty vaše. Co jsem zvládal před rokem? Co umím teď? Co chci umět za rok? Za měsíc? Na konci téhle lekce?

To jsou smysluplné otázky. Jediné smysluplné otázky se týkají se vaší vlastní úrovně. Všechno ostatní je balast. Úplně zbytečná zátěž.

Zbavte se jí.

Soustřeďte se jen na sebe. Na to, co chcete umět, jak toho dosáhnete. Který krok čeká právě teď právě vás. Všechno ostatní odhoďte. Naučíte se tak mnohem víc.

A bude vám taky mnohem líp. Věřte mi.
08.05.2013 08:32:41
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one