Jak na jazyky

Měli byste chtít domácí úkoly?

Pokud se chcete jazyk naučit dobře a rychle (a navštěvujete nějaký jazykový kurz), pak by měly být domácí úkoly určitě součástí vaší výuky.

Prvním důvodem je jednoduše fakt, že čím víc času jazyku věnujete, tím rychleji se jej učíte. Z tohoto hlediska je celkem jedno, jaké ty domácí úkoly jsou, hlavně abyste pracovali s jazykem co možná často, intenzivně a dlouho. Vzato jen z tohoto hlediska, můžete si domácí úkoly zadávat klidně sami a sami si taky kontrolovat jejich plnění. (Ano, poslouchal jsem tento týden 2x 15 minut zprávy BBC. Ano, zatelefonoval jsem do Velkého divadla v Moskvě a zeptal se rusky, kdy dávají Labutí jezero.)

Ovšem ve hře je rovněž druhý důvod, proč mít domácí úkoly.

Tímto důvodem je potřeba procvičovat nově nabyté a dosud neukotvené znalosti. Takovéto domácí úkoly už si sami nezajistíte. Nedokážete totiž svá domácí cvičení správně zacílit a vybrat. A už vůbec nedokážete ověřit, zda jste je vypracovali správně.

Domácí úkoly jsou totiž v podstatě prodloužením Vaší výuky vedené lektorem. Za minutu či dvě dostanete na konci jedné lekce zadání, zhruba půl hodiny či hodinu doma úkol vypracováváte a dalších 5 minut na další lekci s lektorem probíráte správnost výsledku. Zhruba 7 minut času lektora (který pravděpodobně platíte) vám dá zhruba půl hodiny až hodinu skutečné jazykové výuky. Není to výhodný obchod?

Pro většinu lektorů je zadávání a oprava domácích úkolů samozřejmou součástí práce. (Pokud se ten váš konkrétní z domácích úkolů opakovaně vykrucuje, poohlédněte se po někom, kdo se bude vaší výuce věnovat poctivěji.) Pro lektora jsou vaše domácí úkoly naopak velmi užitečnou věcí: jednak vás přimějí doma cvičit a jednak lektorovi báječně ukážou, které jazykové jevy už máte zafixované a ve kterých dosud tápete. Lektor pak rychleji zaměří výuku na vaše slabiny.

Takže domácí úkoly vždy a za všech okolností?

Samozřejmě že ne.

Ne každý student má totiž za cíl naučit se jazyk, rychle a dobře. Ne každý je ochotný věnovat kromě přítomnosti na lekci další čas a energii samostatnému cvičení doma.

Možná, že právě vy se jdete na kurz jenom pobavit, odpočinout si. Možná chcete jenom vyvolat dojem, že se jazyk učíte, ale ve skutečnosti jsou vám osobně znalosti jazyka lhostejné. Pak pro vás samozřejmě úkoly znamenají pouze problém a překážku. Je třeba se jim vyhnout, nebo je nějak „ošulit“. Na úkoly zapomínáte, opisujete je a vymýšlíte různé fígle, jak vyvolat dojem pilného studenta aniž byste se zapotili.

Nic proti tomu, je to vaše rozhodnutí. Z jazykových lekcí budete mít určitě prospěch i tak. Jenom nebude tak velký, jak by mohl být.

Ještě rada na závěr: O tom, zda chcete mít domácí úkoly, jak mají být náročné a co vás k tomuto požadavku vede, si promluvte co nejotevřeněji. S lektorem i ostatními účastníky kurzu. Není žádná ostuda, jestliže na domácí úkoly prostě nehodláte vyhradit žádný čas. Jazyk se dá studovat i bez domácích úkolů. Jenom prostě ne tak rychle a efektivně.
06.11.2013 15:51:03
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one