Jak na jazyky

Jak neměnit jazykovou školu

Zaujal mě článek Jak nerefinancovat hypotéku . Většina rad obsažených v článku totiž platí i pro refinancování jazykových kurzů. Tedy vlastně změnu jazykové školy, na jejíž jazykové kurzy docházíte.
Takže kterých chyb se vyvarovat při "refinancování" vašeho jazykového kurzu?

Neznám termín fixace smlouvy
To se vám asi nestane. Ale samozřejmě, když nevíte dostatečně předem, kdy Vám kurz končí, nevíte ani, kdy se zajímat o jeho pokračování (či o přestup jinam).

Čekám na nabídku své banky
To je chyba, pokud nejste se svým současným kurzem spokojeni. Nedáte-li škole vědět o své nespokojenosti, můžete stoprocentně počítat s tím, že vám nabídne pokračování ve stejném kurzu a za stejných podmínek.

Refinancuji ve velkém předstihu
To jsou různá dlouhodobá předplatná a závazky delší než půl roku. Cožpak víte, jak na tom budete s jazyky za rok? Dlouhodobým závazkem obvykle můžete ušetřit nějaké to procento na ceně, ale vystavujete se riziku, že budete platit kurz ještě dlouho potom, co do něj přestanete chodit.
Nezavazujte se na víc než půl roku, u individuálních lekcí na měsíc. Stát se může cokoli a byla by škoda nechat peníze propadnout. Spousta jazykových škol stále ještě vrácení části peněz při předčasném ukončení kurzu nepřipouští.

Nachytám se na reklamu
To snad ani nemusím komentovat. Neexistuje slib, který by reklama neunesla.

Nedám své bance poslední šanci
Neexistuje jazyková škola, která by se vám nepokusila vyjít vstříc. Musí ovšem vědět, že nejste spokojeni. Musí vědět, co byste si přáli změnit.
Samozřejmě to nesmíte s požadavky přehnat. Jsou hranice, za které solidní škola nemůže zajít, aniž by jí hrozil krach nebo ztráta pověsti. Kvalitní kurzy za laciný peníz, zohledňující všechny vaše organizační i jazykové požadavky, a ještě navíc s učebnicí zdarma, jsou mýtem.

Nechám se přesvědčit k přechodu za každou cenu
Než se upíšete nové jazykové škole, doporučuji ještě jednou probrat svou situaci se školou dosavadní. Je možné, že nějakou zajímavou nabídku od své dosavadní školy přece jen dostanete.
Opět ale jednejte s mírou. Mávat u nějaké jazykové školy nabídkami od konkurence příliš rázně se vám nemusí vyplatit. Nezapomeňte, že vztah mezi vámi a jazykovou školou by měl být založen na dlouhodobé důvěře. Tu musí budovat obě strany: nejen škola, ale i vy.

Nejsem spokojený, přesto zůstávám
Zásadní chyba. Konkurence je v jazykovém vzdělávání natolik vyspělá, že skutečně nemusíte chodit na kurz, který vám nesedí. Máte-li rozumné požadavky, určitě se najde někdo, kdo je dokáže naplnit.

Rozhodnu se na poslední chvíli
Může se snadno stát, že se nějaký zajímavý kurz nerozběhne jen proto, že jste se na něj chtěli přihlásit až týden po jeho zahájení.
Školy často mají problém naplnit konkrétní kurz tak vysokým počtem studentů, aby si za něj mohly účtovat rozumně nízkou cenu. Kurzy, které se jim nevyplatí, pak buďto rozpustí nebo zvýší jejich cenu.

Jaké rady dát závěrem?
Ujasněte si, co chcete a co jste za to ochotni dát. Uvážlivě se rozhlédněte po možnostech, jak svá přání naplnit. Nedělejte zbytečné veletoče a nenechte se opít rohlíkem. Buďte ke svým partnerům vstřícní, ale neustupte od toho, na čem vám opravdu záleží.
Věřte, že se to pravé řešení pro vás najde. Nebojte se ptát.
06.02.2015 18:12:52
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one