Jak na jazyky

Fenomén nedoslýchavé babičky

Jedním z mých prvních pokusů naučit se cizí jazyk bylo sledování televizního kurzu angličtiny. Sice jsem tenkrát z jazyka mnoho nepochytil, ale zato jsem se seznámil s něčím hodně užitečným. Sám pro sebe to nazývám Fenoménem nedoslýchavé babičky.

Oč jde?

Velký prostor v kurzu tenkrát zabíraly hrané scénky ze života pseudonormální rodiny. A jedním z členů rodiny byla nedoslýchavá babička.

Babička měla jedinou funkci: opakování důležitých frází.

Ať se v bytě rodiny dělo cokoli, v pozadí se v houpacím křesle zvolna houpala neurčitá bělovlasá lidská postava s brýlemi a s nohama přikrytýma kostkovanou dekou. (Dodnes mám podezření, že ve většině scén filmaři používali neživou figurínu – živá herečka nebyla třeba.)

Ve chvíli, kdy se v řeči ostatních postav vyskytla fráze určená k naučení, přišel prostřih na babičku, která se náhle probrala k životu a velmi hlasitě se zeptala: „What?“

A jiná postava velmi nahlas, pomalu a zřetelně zopakovala pro babičku frázi. Babička spokojeně pokývala hlavou a frázi si zopakovala sama pro sebe (opět velmi nahlas a zřetelně). Načež upadla do hibernace opět až do výskytu další zajímavé fráze.

Z pedagogického hlediska to byl manévr dokonalý a ve své jednoduchosti geniální.

Jak to přesně fungovalo?

Jako běžný student jsem se snažil sledovat děj. Z jazyka jsem pochytával slabou polovinu řečeného, skoro všechno okamžitě zapomínal a postupně ztrácel pozornost a motivaci.

Načež se ozvalo hlasité „What?“. Tedy jasný a stále stejný signál pro mě: „Teď dávej pozor, to byla důležitá fráze!“

Postava frázi pro babičku zopakovala, teď už při mé dokonalé pozornosti.

A babička hned frázi zopakovala znovu, abych si ji pěkně zafixoval.

Co si z toho můžete vzít vy?

Tip na pomůcku pro učení.

Voďte si s sebou svoji vlastní imaginární nedoslýchavou babičku. A nechte ji občas říci svoje nedoslýchavé: „What?“ Když jí zopakujete, co jste právě slyšeli a necháte si od ní spokojeně potvrdit frázi, máte slušnou šanci, že vám fráze v hlavě uvízne i déle než 10 vteřin krátkodobé paměti.

A třeba si večer se svojí imaginární babičkou na chvilku sedněte a zopakujte si s ní důležité fráze. Pokud něčemu neporozumí nebo něco zapomene, najděte si někde, jak je to správně.

Místo tohoto článku bych asi mohl napsat jednoduché: Opakujte, opakujte, opakujte!

Ale to jste už slyšeli mockrát, že?

Cože jste to slyšeli mockrát?

Babičko, mockrát jsme slyšeli: Opakujte, opakujte, opakujte!

Aha! Opakujte, opakujte, opakujte!

Jasně, babi. Opakujte!
15.01.2014 10:47:18
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one