Jak na jazyky

Cena kurzu: Není hodina jako hodina

Když hledáte vhodný jazykový kurz, je jedním z důležitých kritérií cena.

Doporučuji vám, abyste se při porovnávání cen různých jazykových škol nedívali pouze na výši ceny, ale i na dobu výuky, kterou za tuto cenu získáte.

V podstatě jde o to, že různé školy mají různou délku lekcí. Většina počítá po 45 minutách, další pak po 60 minutách, ale výjimkou nejsou ani lekce 50minutové či 55minutové.

Je to dáno hlavně marketingovými důvody. Podobně jako v supermarketu je lepší prodávat 80gramové balení čokolády za 16,- Kč než 100gramové za 20,- Kč. Cena za gram je sice stejná, ale při prvním letmém zhodnocení je výhodnější čokoláda s nižší cenou. Často jen díky tomuto nenápadnému fíglu u zákazníka zvítězí.

Přepočtěte si tedy cenu kteréhokoli jazykového kurzu na stejnou jednotku času podobně, jako přepočítáváte cenu potravin v supermarketech na jednotku váhy. Časovou jednotku si zvolte podle svého uvážení. (V naší jazykové škole používáme 60 minut, protože většina z nás, dospělých, je zvyklá uvažovat v hodinách.)

Takže například 300,- Kč za 45minutovou lekci je cenově totéž, jako 400,- Kč za 60minutovou lekci. Ale už 340,- Kč za 45 minut je mnohem dražší: při přepočtu na 60minutovou výuku jde o 340 x (4/3) = 453,33 Kč. To znamená zhruba o 13% více. Což je při ceně jazykových kurzů v celkovém součtu docela velký rozdíl.

Jazykové školy také často uvádějí jen celkovou cenu za semestr. Kromě zjednodušení (ne každý zákazník se cítí s kalkulačkou v ruce pohodlně) může být důvodem opět pokus zakrýt nepříliš výhodnou jednotkovou cenu.

Spočtěte si příklad: Který z následujících dvou kurzů je levnější?
• Kurz A, celková cena 3.420,- Kč za 19 lekcí po 90 minutách
• Kurz B, celková cena 2.400,- Kč za 16 lekcí po 60 minutách

Řešení? 60 minut výuky v každém z kurzů stojí:
• Kurz A: 3.420 / (19 x 1,5) = 120,- Kč
• Kurz B: 2.400 / 16 = 150,- Kč

Rozdíl je to pořádný, že? Přitom Kurz B má celkovou cenu výrazně nižší než Kurz A, při prvním letmém hodnocení tedy může vypadat jako cenový favorit.

Takže se nedívejte jenom na celkovou cenu, ale i na dobu výuky, kterou za ni pořídíte.

Ovšem pozor: Jazykové kurzy nejsou housky. Nerozhodujte se jen podle ceny a doby výuky. Obzvlášť levné kurzy by vám měly být vždy podezřelé. Levný kurz totiž snadno může znamenat nekvalifikovaného a neschopného lektora, vysoký počet studentů různé pokročilosti v kurzu, nevyhovující učební prostory a tak dál.

Takové kurzy asi nejsou to, co hledáte.

Přepočíst celkovou cenu kurzu na cenu za 60 minut výuky se vám ale určitě vyplatí.
15.08.2013 11:45:41
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one