Jak na jazyky

Nemusíte mít rádi prvního prezidenta naší republiky. A už vůbec nemusíte mít rádi podnikatelský symbol první republiky, Tomáše Baťu. Jistě však budete souhlasit, že to byli významní muži, kteří zanechali výrazné stopy ve vědomí našeho národa.

Jak se taková stopa dělá? Určitě ne tak, že by si člověk sedl, otevřel si láhev whisky, zadíval se do zdi a řekl si: „Co bych tak měl udělat, aby se o mně mluvilo ještě za 100 let?“ Tímto způsobem pořídíte nanejvýš stopu na vlastní záchod (pokud tam po té láhvi ještě trefíte).

Stopa se dělá jinak. Dělá se tak, že něco děláte. Tomáš Baťa udělal školy (mimo jiné). A Tomáš Garrigue Masaryk jim propůjčil jméno.

O jaké školy šlo? Především o jiné, než jaké byly tehdy běžně dostupné. V čem jiné?

Inu, méně memorování, více praxe. Praktické dílny a laboratoře, čítárna, zázemí pro uvolnění a odreagování. Nezní vám to povědomě (nedejbože moderně)? Tak ještě jedno známé slovo: alternativa.

Alternativa nikoli ve smyslu blouznění, nýbrž ve smyslu rozšíření možností volby.

V první republice, tak jako dnes, existovaly státní školy. Oficiální školská doktrína. Co a jak je záhodno učit. Co by se studenti měli naučit a co by naopak ve škole pochytit neměli. Jak by se mělo a nemělo učit. Více či méně široká dráha s mantinely, na jejímž konci stojí stupně vítězů: pane studente, máte za 1, 2, 3, 4, 5. Máte závěrečné vysvědčení, titul, lejstro se štemplíkem. Šťastnou cestu do života!

Tomáš Baťa byl tenkrát přesvědčen, že ta oficiální státní cesta není tak úplně správná. A zkusil narýsovat trochu jinou. Dal k dispozici peníze, podnikatelskou energii a částečně i pověst.

Jako podnikatel samozřejmě chtěl i něco získat. Do hlavy nikomu nevidíme, tím spíše do hlavy, která už dávno nenosí klobouk. Snad chtěl slávu a uznání, snad pozdvihnout národ. Nejspíš však chtěl „jen“ vzdělané a schopné spolupracovníky. Vzdělané a schopné tak, jak to potřeboval pro své podnikání a jak mu je státní systém připravit nedokázal. Sejde však nyní na tom?

Masarykovy školy ve Zlíně byly otevřeny na podzim 1928. Svému poslání sloužily do začátku 2. světové války. 10 let. Pro vzdělávací instituci zoufale málo.

V roce 1986 byla výuka v 1. základní devítileté škole na náměstí Rudé armády v Gottwaldově definitivně ukončena: budovy totiž byly v havarijním stavu. 5. ledna 1988 byly stavby odstřeleny. Nyní na tomto místě stojí Kongresové a Univerzitní centrum.
28.04.2013 14:22:14
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one