Jak na jazyky

Mnohde se to naznačuje, málokde řekne naplno: K čemu povedou státní maturity (nebo jakékoli jiné zkoušky), budou-li na základě jejich výsledků jednotlivým školám (ne)přidělovány finanční prostředky v míře, která budete rozhodovat o přežití školy?

Výsledek je předem jasný: hlavním cílem školy bude připravit studenty na zkoušky tak, aby je složili co nejlépe. A šlus. Vše ostatní bude nepodstatné. Ba přímo škodlivé, protože to bude odvádět pozornost a energii od přežití školy.

Třeba v Americe s tím už mají zkušenosti. Školy tam teď připravují studenty na zkoušky. Nesoustředí se v první řadě na výuku znalostí a dovedností potřebných pro praktický život – proč by to dělaly? Všeobecný kulturní přehled je k ničemu – pokud se z něj nezkouší.

Nebrojím tu proti zkouškám. Jednou za rok za dva, v rozumné míře, rozumně interpretované. Není však přípustné, aby se o bytí a nebytí školy rozhodovalo na základě jednoho slabšího (nebo naopak mimořádně dobrého) ročníku studentů, na základě jedné jediné zkoušky.

Jsme u obehraného refrénu managementu čehokoli. Tím jsou záměr a cíl. Co je cílem školy? Jejích pedagogů, studentů? Rodičů? Co je cílem státu?

Vidím to na naší jazykové škole: téměř všichni naši studenti se chtějí naučit jazyk. Někteří kvůli práci, jiní chtějí cestovat, další zajímá cizí národ, jeho historie a kultura. A máme rovněž studenty, kteří potřebují složit zkoušku. Jejich požadavek je jasný: připravte mě na zkoušku. Kritérium úspěšnosti naší činnosti je jediné: složil student vytouženou zkoušku?

Je to tristní: některé studenty naší školy učíme, jak mají složit konkrétní zkoušku (maturitu, FCE, …). Procvičujeme s nimi obvyklé úlohy zkoušky, techniky, jejichž použitím zvýší své šance na úspěch při zkoušce. Jazyk je v těchto kurzech na vedlejší koleji … většinou. Tak to po nás chtějí, za to nám platí.

Když to přeženu, lze si teoreticky představit studenta, který nadriloval typické testy, exceloval u zkoušky a přitom v jazyku samotném beznadějně tápe.

Samozřejmě záleží i na tom, jak jsou zkoušky připraveny. Dobrý zkoušející pozná po minutě rozhovoru, jak na tom student ve skutečnosti je.

Avšak pozor, jsme zpátky u státních maturit. Jejich klíčovým zadáním je zamezit subjektivnímu ovlivnění výsledku zkoušejícím. Nic proti tomu. Pokud jsou zkoušky vytvořeny tak, že zjistí skutečné schopnosti zkoušeného v daném předmětu. Ale právě v tomto směru státní maturity neslynou zrovna příkladnou pověstí.

No a tak tedy máme jednotné zkoušky. Máme jednotné hodnocení škol a máme žebříčky. Na základě těchto žebříčků bude stát pravděpodobně odměňovat jednotlivé školy.

A kde je student a jeho zájem? Kde vzdělanost lidí (potažmo vzdělanost národa)? Obětujeme je číslům. Tak jako v Americe.

Tak jako v Americe, tak jako v naší jazykové škole, i na středních školách byli, jsou a budou studenti (a rodiče a kantoři), kterým jde o výsledky zkoušek a jiní, kterým jde o kultivaci znalostí a schopností. O zvýšení šancí v životě, o splnění snů a přání.

Školy, které se zaměří na podstatu a nikoli na nárazové hodnocení zkouškami, samozřejmě nevymizí. Vždycky budou existovat lidé, kteří si rádi připlatí za skutečné vzdělání a nespokojí se pouze s hezkým vysvědčením. Ten, kdo nakonec, po 10 či 15 letech, spláče nad výdělkem, budou ti průměrní a podprůměrní. Budou mít lepší známky a lepší výsledky zkoušek. A to bude asi tak všechno.
28.04.2013 14:19:53
picha

Chcete se domluvit?

Bushcraft.cz_01.jpg

Použijte cokoli máte po ruce ...

Bushcraft.cz_02.jpg

... a dejte se do toho!

Bushcraft.cz_03.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one